Wybieramy drewno na schody wewnętrzne

Data dodania: 25.07.2016


Drewno doskonale wygląda w każdym wnętrzu – niezależnie od wielkości domu czy stylu aranżacji można być pewnym, że ten materiał znakomicie uzupełni nasze cztery kąty. Jednym z elementów wyposażenia, jaki może być wykonany z drewna są schody wewnętrzne. Jak wybrać gatunek drewna do produkcji schodów, który będzie trwały i dopasowany do wnętrza?

Charakterystyka drewna

Drewno swoje wszechstronne zastosowanie zawdzięcza między innymi doskonałym właściwościom izolacji termicznej oraz łatwej obróbce przy produkcji. Jako surowiec wykorzystywany w budownictwie drewno jest oceniane między innymi pod względem swoich właściwości mechanicznych. Eksperci z firmy wycenaschodow.pl wskazują, że przy wyborze gatunku do produkcji schodów należy zwrócić uwagę na takie parametry jak twardość czy ścieralność drewna. Jeżeli schody będą intensywnie eksploatowane lepiej wybrać możliwie jak najtwardszy gatunek, dzięki czemu unikniemy szybkiego zużycia się drewna.

Ale schody drewniane to także ważny element wystroju wnętrza, warto więc dobrać odpowiedni gatunek, który będzie współgrał z pozostałymi elementami domu. Drewno może mieć zupełnie odmienny kolor, ale także różnić się strukturą czy połyskiem. To wszystko należy wziąć pod uwagę przy wyborze drewna w trakcie wyceny schodów.

Gatunki drzew europejskich

Wśród gatunków rodzimych drzew europejskich najczęściej w ofercie firm, które zajmują się produkcją schodów można znaleźć takie odmiany jak buk, dąb, jesion czy klon. Dąb należy do najtwardszych gatunków drewna, jakie można znaleźć na Starym Kontynencie, dlatego cieszy się ogromną popularnością wśród osób zainteresowanych wyceną schodów. Buk wymaga szczególnie starannej impregnacji, ale dzięki swojej jasnej barwie znajduje wielu wielbicieli i często wykorzystywany jest to produkcji schodów. Jesion sprawia pewne problemy w obróbce, jednak po odpowiednim przygotowaniu jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia. Z kolei drewno klonowe jest dużo łatwiejsze w obróbce, występuje w wielu odmianach, które mogą się znacznie różnić, nie tylko pod względem kolorystycznym, ale także jeśli chodzi o wytrzymałość i twardość.

Drewno egzotyczne

Alternatywą jest drewno egzotyczne, które z roku na rok zdobywa kolejnych zwolenników. Z jednej strony gatunki spoza Europy wyróżnia nietypowa kolorystyka, zwykle drewno takie cechuje mocny kolor i nietypowe zabarwienie słojami. Na korzyść drewna egzotycznego, na co zwracają uwagę eksperci z wycenaschodow.pl, przemawia także wytrzymałość takich gatunków. Odmiany takie jak sapeli, orzech amerykański czy jatoba przewyższają znacznie rodzimy dąb. Jednak przekłada się to również na wyższe koszty produkcji, przez co ostateczna wycena schodów potrafi zwiększyć budżet na schody o kilkaset złotych.

Fahrzeugfolierung NRW