Elementy wykończenia schodów – balustrada, stopnie

Data dodania: 29.06.2016


Wykończenie domu to proces, w którym każdy właściciel domu i przyszli lokatorzy stają przed szeregiem decyzji dotyczących zarówno większych elementów wystroju, jak i najmniejszych detali, które ostatecznie wpływają na końcowy efekt prac. Nie inaczej jest ze schodami – najpierw ze specjalistami ustalane są założenia dotyczące konstrukcji, a później przychodzi czas na ustalenie jak będą wyglądały szczegóły projektowanych schodów na wymiar.

Balustrada

Balustrada, czyli barierka jest elementem, który wpływa zarówno na wygodę i bezpieczeństwo podczas korzystania ze schodów, ale także na ich odbiór wizualny. W przypadku schodów drewnianych bolcowych jest też częścią konstrukcyjną, która odpowiada za stabilność schodów. Balustrada może być wykonana w całości z drewna lub z innych materiałów – najczęściej alternatywne surowce to stal nierdzewna lub szkło. Rodzaje balustrady można dobrać do wnętrza oraz konkretnego projektu schodów drewnianych – barierka może przyjąć formę desek ułożonych równolegle do biegu schodów, relingów, prostopadłych tralek czy wypełnienia szkłem.

https://www.nadparseta.pl/

Wykonanie balustrady przez niedoświadczonych pracowników może w krótkim czasie zaowocować utratą stabilności, co z pewnością zauważymy, po tym, że poręcz zacznie się delikatnie ruszać. Dlatego z uwagą wybierajmy firmę, która wykona dla nas schody na wymiar, wraz z wszystkimi elementami ich wykończenia.

Podstopnica

Podstopnice to części schodów, które znajdują się prostopadle do stopni, czyli jest to pionowa część trepa. Podstopnice nazywane też przednóżkami pełnią zarówno rolę dekoracyjną, jak i konstrukcyjną. Jeśli mowa o schodach betonowych, które są wykończone drewnem podstopnice zasłaniają wylewkę z żelbetonu, natomiast przy schodach drewnianych wypełniają wolną przestrzeń między stopniami. Jako część konstrukcyjna przednóżki wspomagają stabilność całej konstrukcji.

Fado Szczecin Wypożyczalnia

Oprócz podstopnic pełnych, zabudowanych przy wycenie schodów można spotkać także przednóżki ażurowe lub pół podstopnice – wtedy są to tak zwane listwy bezpieczeństwa. Podstopnice ażurowe są zalecane w niewielkich przestrzeniach, ponieważ nadają całej konstrukcji lekkości i mogą pomóc w optycznym powiększaniu wnętrza. Tradycyjnie przednóżki są wykonywane z tego samego gatunku drewna, co reszta schodów, jednak istnieje możliwość łączenia różnych odcieni dla stopni i podstopnic, dla uzyskania kontrastowego, bardzo widowiskowego efektu.