Jakie są rodzaje schodów drewnianych?

Data dodania: 29.06.2016


Na decyzję o najlepszym rodzaju schodów do naszego wnętrza zdecydowanie nie warto żałować czasu. Jest to element wnętrza, który powinien być wybrany raz na długie lata – nie tylko ze względu na koszty związane z ewentualną wymianą, ale także na dużą ingerencję we wnętrze, jaką niesie ze sobą taki remont czy poważna renowacja. O tym, że decyzje związane z wyborem najlepszego projektu wymagają czasu  świadczy ilość rodzajów tych konstrukcji – bo naprawdę jest w czym wybierać. Jakie rodzaje schodów drewnianych proponują producenci?

Podział z uwagi na typ schodów

Podstawowym kryterium jest typ schodów – czy będzie to konstrukcja na beton czy może samonośne schody drewniane. Te pierwsze, ze względu na swoją budowę muszą być uwzględnione w planach architektonicznych domu i wykonane podczas prac budowlanych. Schody na wylewce betonowej uważa się za bardziej trwałe, ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane, ale wymagają dodatkowego wykończenia. Najczęściej spotykamy się z obłożeniem stopni i podstopni drewnem, ale można w tym celu wykorzystać także kamień, płytki lub jedynie zabezpieczyć oraz zaimpregnować beton i pozostawić konstrukcję w takim, surowo wyglądającym stanie.

Alternatywą są schody drewniane, które montuje się już w fazie wykończeniowej domu. Dzisiaj tego typu konstrukcje są dostępne w sklepach budowlanych, jako gotowy produkt do montażu. Jednak dużo lepszym rozwiązaniem jest zamówienie schodów na wymiar, które będą idealnie dopasowane do naszego wnętrza, a przez to nie będą w przyszłości sprawiały takich problemów jak skrzypienie spowodowane nieodpowiednią konstrukcją. Przy stosownej pielęgnacji schodów drewnianych będą one służyć przez długie lata.

Klasyfikacja ze względu na konstrukcję nośną

Podział schodów ze względu na ich konstrukcję nośną jest jedną z tych rzeczy, na które większość z nas zwraca uwagę, bo oprócz znaczenia funkcjonalnego ma ona ogromny wpływ na wygląd schodów. Schody drewniane mogą opierać swoją konstrukcję między innymi na belkach policzkowych, czyli tak zwanych wangach (wtedy mowa o schodach wangowych) czy elementach wspornikowych (schody na wymiar wspornikowe lub bolcowe). Innym rodzajem mogą być schody kręte, w których elementem nośnym jest najczęściej słup centralny.

Jak wybrać schody

Decydując się na schody na wymiar, wykonane na indywidualne zamówienie można liczyć na profesjonalne doradztwo specjalistów, którzy od lat zajmują się projektowaniem, produkcją i montażem takich konstrukcji. Dzięki temu schody będą idealne dopasowane pod względem technicznym, a także wizualnym.


Efektowne schody w domu? Polecamy schody gięte – oryginalne i ponadczasowe.

Tokarka do drewna informacje