Jakie schody będą bezpieczne dla dzieci?

Data dodania: 06.05.2019


Planując budowę swojego domu lub aranżację mieszkania, trzeba wziąć pod uwagę bezpieczeństwo naszych dzieci. Kiedy maluchy uczą się chodzić muszą zajrzeć w każdy zakamarek mieszkania, muszą także poruszać się między kondygnacjami. Niektóre strome schody są niebezpieczne nawet dla dorosłych, nie wspominając o dzieciach, które uczą się chodzić. Dlatego jeżeli mamy, bądź planujemy dzieci, musimy się zastanowić.

Jakie schody będą bezpieczne i komfortowe?

Stabilne stopnie

Przede wszystkim ważna jest głębokość, wysokość oraz szerokość stopni w naszych schodach. Według prawa budowlanego nie powinny one mieć mniej niż 25 cm głębokości, tak, aby spokojnie mieściła się cała stopa na jednym stopniu. Jeżeli chodzi o wysokość stopni to dobrze, aby nie były za wysokie, wtedy dziecko będzie miało problem ze wspinaniem się do góry, ponieważ może nie podnieść nóżki tak wysoko. Optymalna wysokość stopni oscyluje pomiędzy 15, a 18 cm. Najlepszą szerokością stopni jest szerokość ok. 100 cm.

Bezpieczna balustrada

Kiedy po dwóch stronach schodów mamy ściany, nie będziemy potrzebować specjalnej zabezpieczającej balustrady. Jeśli jednak schody są w miejscu gdzie nie ma ścian. Trzeba pomyśleć o balustradzie, która będzie zabezpieczeniem przed upadkiem. Balustrady mogą być pełne (szklane, drewniane) oraz wypełnione tralkami (drewnianymi lub metalowymi). Jeżeli mamy dzieci najodpowiedniejsze będą balustrady pełne. Chyba każdy z nas słyszał historię jak małe główka może się zaklinować między tralkami. Aby uniknąć takiej sytuacji należy wybrać pełną balustradę, która będzie wytrzymała, ale będzie również pasowała do schodów.

Oświetlenie w schodach

Ostatnio bardzo popularne rozwiązanie. Żarówki LED instalowane w schodach, często mają czujniki ruchu. Światło uruchamia się, kiedy ktoś wejdzie na schody. Takie rozwiązanie jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale również ekologiczne, ponieważ używamy światła, tylko wtedy kiedy jest nam potrzebne.

Pamiętaj!!

Ważne, aby zrobić projekt schodów, zanim zaczniemy wybierać balustrady i poręcze! Najlepiej, żeby zrobiła to firma z doświadczeniem. Schody muszą być wytrzymałe i bezpieczne. Dlatego weź pod uwagę swoje dziecko i zapewnij mu ochronę i swobodne poruszanie się po domu.

Barierka na schody dla dziecka

https://wycenaschodow.pl/

Małe dzieci są bardzo ciekawskie, często znajdują miejsce do zabawy, które akurat jest dla nich bardzo niebezpieczne. Często są to własnie schody. Dlatego, aby zapewnić bezpieczeństwo wielu rodziców decyduje się na zamontowanie barierek na dole i górze schodów, tak, aby uniemożliwić samodzielne wchodzenie po schodach naszego dziecka.