Jakie schody w małym wnętrzu?

Data dodania: 27.07.2016


Decydując się na budowę własnego domu wiele osób wybiera budynek piętrowy lub z użytkowym poddaszem. Takie wnętrze nie tylko sprawia mniej problemów przy wyborze działki budowlanej, ale jest też bardziej ekonomiczne w eksploatacji i cechuje się zdecydowanie wyższą energooszczędnością. Jednak z uwagi na mniejsza przestrzeń warto poświęcić szczególnie dużo uwagi na wybór odpowiednich schodów, które umożliwią łatwe przemieszczanie się pomiędzy piętrami, nie zabierając przy tym zbyt wiele cennego miejsca. Jakie schody w małym wnętrzu będą najlepsze?

Schody drewniane czy żelbetowe

Pierwszym pytaniem, jakie można sobie zadać jeszcze na etapie projektowania domu jest to czy wybrać schody o konstrukcji żelbetowej czy samonośne. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkim wnętrzem zdecydowanie lepiej jest postawić na schody samonośne drewniane. Przede wszystkim ich budowa nie wymaga tak wiele miejsca, jak konstrukcja na beton. Poza tym, jak wskazują projektanci z wycenaschodow.pl schody drewniane cechują się również lekkością pod względem wizualnym. W małych domach warto stosować każde dostępne sztuczki optyczne, szczególnie jeśli ich wykorzystanie nie odbywa się kosztem komfortu.

Oryginalne schody kręte

Klasyczną propozycją dla właścicieli niewielkich domów są schody kręte, głównie dlatego że zajmują najmniej miejsca pod względem konstrukcji. Schody kręte, nazywane też spiralnymi mogą być montowane zarówno w otworach okrągłych, jak i prostokątnych. Dla wygody i przede wszystkim bezpieczeństwa użytkowników niezbędny jest także element poręczy czy balustrady, który ułatwi poruszanie się po stopniach.

Wygodne schody zabiegowe

W przypadku kiedy zależy nam na jak największej oszczędności przestrzeni warto szukać takich konstrukcji schodów, które nie wymagają zbyt wiele miejsca. Doskonałym przykładem są schody zabiegowe, czyli pozbawione spocznika lub podestu, ale zmieniające kierunek biegu. Jak mówią pracownicy firmy wycenaschodow.pl takie schody faktycznie zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, jednak z uwagi na brak spocznika przy zmianie kierunku biegu mamy do czynienia ze stopniami o zmiennej szerokości, co nie dla każdego będzie komfortowym rozwiązaniem.

Szklane wykończenie

Myśląc o wyborze schodów trzeba też wziąć pod uwagę drobne elementy konstrukcyjne, które również mogą sprawiać, że całość będzie lepiej dostosowana do warunków metrażowych niewielkiego domu. Wystarczy na przykład zastąpić tradycyjną drewnianą poręcz balustradą o szklanym wypełnieniu. Z realizacji firmy Wycena schodów wynika, że takie rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Na korzyść szklanego wykończenia schodów może przemawiać między innymi to, że nadaje ona przestronności i ułatwia naturalne rozpraszanie światła, co pomaga wizualnie powiększyć wnętrze.

bmw m3 e92 tuning teile