Kiedy zdecydować się na schody proste?

Data dodania: 29.06.2016


Wybór odpowiednich schodów do domu wbrew pozorom nie jest prostą sprawą. Jeszcze na etapie projektowania domu należy zdecydować się na rodzaj schodów – czy będzie to konstrukcja betonowa, która musi być uwzględniona w planach architektonicznych, czy może samonośne schody drewniane, z jakiego materiału zostaną wykonane, jak będą wyglądały balustrady i stopnie… Ale wszystkie decyzje dotyczące szczegółów produkcji schodów na wymiar zaczynają się od warunków zabudowy i wyboru konstrukcji w zależności od kształtu w rzucie poziomym.  

Rodzajów schodów jest naprawdę wiele, w zależności od przyjętego kryterium – położenia, konstrukcji, materiału czy właśnie kształtu w rzucie poziomym. Wybór odpowiedniego rodzaju schodów drewnianych do domu powinien być decyzją przemyślaną, ponieważ w przeciwieństwie do innych elementów wykończenia wnętrza nie jest to coś, co można w łatwy u szybki sposób wymienić. Tym bardziej, że ze schodów korzystamy każdego dnia, przemieszczając się między kondygnacjami domu czy mieszkania, więc muszą być one przede wszystkim funkcjonalne i wygodne w użytkowaniu.

Schody proste, czyli jednobiegowe są uważane za jedne z najbardziej bezpiecznych, jednak wymagają najwięcej miejsca na konstrukcję. Budowa schodów jednobiegowych, jak sama nazwa wskazuje, składa się z jednego biegu, bez zmiany kierunku. Najlepiej zdecydować się na ten rodzaj schodów, jeśli chcemy połączyć dość niskie kondygnacje, co sprawi, że schody proste będą również wygodne codziennym użyciu.

Schody jednobiegowe sprawdzają się najlepiej w przypadku rodzin z małymi dziećmi, właśnie ze względu na prostą budowę, brak zmiany kierunku i szeroki kształt stopni, które minimalizują ryzyko upadku czy potknięcia się. Wycena schodów wskazuje też, że jest to jedno z bardziej ekonomicznych finansowo rozwiązań – głównie z uwagi na niewymagającą i nieskomplikowaną budowę takiej konstrukcji. Proste schody na wymiar nie zajmują także zbyt wiele czasu na etapie produkcji.

Dodatkową zaletą drewnianych schodów jednobiegowych jest możliwość zagospodarowania przestrzeni, znajdującej się pod nimi. Miejsce pod schodami może być wykorzystane pod zabudowę, indywidualnie wykonany regał, schowek czy niewielka garderoba. Jest to dobry sposób na to, aby maksymalnie wykorzystać każdy centymetr domowej przestrzeni.


Projektowanie, produkcja i montaż schodów drewnianych: wycenaschodow.pl