Schody metalowe – czy będą dobrym wyborem dla Ciebie?

Data dodania: 08.08.2018


Jeżeli planujesz wybudowanie domu z piętrem lub poddaszem i jednocześnie nie zakładasz instalacji windy – będziesz musiał zastanowić się nad schodami. W zasadzie możemy podzielić tę decyzję na dwie części – wybór typu konstrukcji schodów oraz wybór materiału z jakiego zostaną one wykonane. Wiele lat temu schody posiadały wyłącznie jedną funkcję – miały zapewnić wygodne przemieszczanie się między różnymi kondygnacjami i zazwyczaj były zabudowane w klatce schodowej w taki sposób, aby niemal nie było ich widać. Obecnie schody na wymiar również powinny być praktyczne i wygodne, ale należy dodać do tych cech jeszcze odpowiednio reprezentatywny wygląd. Schody wychodzą z ciasnych i zabudowanych klatek schodowych i wchodzą do salonu – dosłownie! Warto jest dobrze przemyśleć wybór takiego elementu, jak schody metalowe lub te wykonane z drewna, aby nie musieć wymieniać ich już po kilku latach użytkowania. To z jakiego materiały wykonamy nasze schody na wymiar może także wpływać na prace budowlane – pamiętaj jednak o tym, że schody powinny być przede wszystkim wygodne. Istnieje wiele materiałów z których wykonuje się schody, ale najpopularniejsze jest drewno oraz metal.

Projektowanie schodów

Kiedy można zainstalować schody drewniane? Już po nałożeniu tynku na ścianę i po wylewce podłóg. Jaki jest koszt wykonania takich schodów? Na pewno wpływa na niego kształt schodów – im będzie bardziej skomplikowany, tym schody będą droższe. Dodatkowo należy wciąć pod uwagę rodzaj wykorzystanego drewna – odmiany egzotyczne kosztują naprawdę niemało. Do zalet tego typu schodów z pewnością będzie należała lekka konstrukcja, która nie obciąży naszej podłogi. Możesz także zamówić stopnie ażurowe – bardzo lekkie i widowiskowe rozwiązanie. Kształt schodów z drewna może być modyfikowany. Niestety schody z drewna wymagają zadbania o nie i odpowiedniej konserwacji. W przypadku ewentualnego pożaru – nic z nich nie zostanie, a koszt wykonania jest spory i jednorazowy.

Schody metalowe są zazwyczaj skręcane lub też spawane z wielu elementów – dzięki wyjątkowej wytrzymałości tego materiału, powinien on wytrzymać bez szwanku nawet kilkadziesiąt lat. Schody metalowe świetnie sprawdzą się w surowych wnętrzach i podkreślą klimat w nich panujący. Metal jest bardzo plastycznym materiałem, dzięki czemu możemy modyfikować kształt stopni czy poręczy. Możesz wykończyć schody metalowe na wiele różnych sposobów – postaw na blachę lub drewno, a nawet szkło! Schody metalowe nie są jednak bez wad – konstrukcja mimo że nie spłonie, w trakcie pożaru na pewno się nagrzeje. Montaż schodów powinien być zlecony fachowcom, ponieważ zdarza się, ze schody zaczynają się chwiać w wyniku użytkowania.