Schody samonośne proste w domu – poradnik

Data dodania: 27.10.2016


Domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym stanowią obecnie większość wśród nowo powstających nieruchomości w Polsce. W tego typu budynkach niezbędny jest montaż schodów, które połączą ze sobą piętra domu. Rozpoczynając poszukiwania projektu idealnego nietrudno o zawrót głowy – ilość rodzajów, typów i wariantów schodów na wymiar jest naprawdę imponująca. Jednym z najbardziej klasycznych rozwiązań są schody samonośne proste – oto wszystko, co warto o nich wiedzieć.

http://gryfbud.szczecin.pl/

Prosta konstrukcja

Schody proste w swojej klasycznej odsłonie to konstrukcja, która składa się z jednego biegu stopni, czyli ciągu schodów, które są skierowane w konkretnym kierunku. Z uwagi na mało skomplikowaną budowę, ich produkcja na zamówienie nie powinna wiązać się ze zbyt wysokimi kosztami budowy. Tego typu schody są dostępne również w wersji gotowej w sklepach budowlanych, ale ich zakup może być dość ryzykowny. Abstrahując od tego, że gotowy produkt nie tylko nigdy nie będzie idealnie dopasowany do warunków technicznych we wnętrzu, montaż przeprowadzony przez osoby, które nie posiadają odpowiednich kwalifikacji może doprowadzić do rychłych problemów w eksploatacji.

Wygoda użytkowania

Zarówno użytkownicy, jak i fachowcy, którzy zajmują się projektowaniem i produkcją drewnianych schodów na wymiar (zobacz: wycenaschodow.pl) zgodnie podkreślają, że schody proste należą do najwygodniejszych rodzajów konstrukcji. Jeśli są zbudowane pod dość łagodnym kątem pokonywanie kolejnych stopni nie powinno być kłopotliwe nawet dla szczególnych użytkowników, takich jak osoby, które mają problem z poruszaniem się lub przez ludzi starszych.

Jeśli pozwala nam na to metraż domu warto pomyśleć o schodach ze spocznikiem. Taki podest oddzielający co najmniej dwa fragmenty biegu jeszcze bardziej poprawi wygodę korzystania ze schodów. Spocznik musi być obecny, jeżeli mamy do czynienia z projektem schodów dwubiegowych, ale można go także zastosować w przypadku konstrukcji jednobiegowej.

Winter Polska

Nie w każdych warunkach

Niestety nie każdy może sobie pozwolić na schody proste. Do ich montażu wymagana jest dość pokaźna przestrzeń, więc właściciele niewielkich nieruchomości mogą być zmuszeni szukać innych rozwiązań projektowych. Alternatywą dla schodów prostych najczęściej są schody zabiegowe, które zajmują dużo mniej miejsca i wciąż można je uznać za komfortowe.

Doskonałe uzupełnienie

Przy projektowaniu schodów prostych warto zadbać o ich wykończenie, jeśli chodzi o detale, takie jak balustrada czy podstopnice. Ażurowe podstopnie optycznie powiększą przestrzeń w domu, a szklana balustrada sprawi, że całość będzie wyglądała naprawdę nowocześnie.

Projektowanie i produkcja drewnianych schodów na wymiar: wycenaschodow.pl

Prasy do klejenia