Schody w domu – kiedy zabiegowe lub kręte?

Data dodania: 29.06.2016


Każdy właściciel domu czy mieszkania o co najmniej dwóch kondygnacjach musi stanąć przed dylematem związanym z wyborem schodów do swojego wnętrza. I każdy kto zagłębiał się w ten temat wie, że na drodze do ostatecznej decyzji napotykamy wiele niewiadomych. Szczególnie dużo problemów może sprawić wybór drewnianych schodów do mniejszych wnętrz, kiedy trzeba dostosować swoje wymagania i oczekiwania do realnych warunków architektonicznych. W takiej sytuacji najczęściej wybór pada na schody zabiegowe lub kręte.

Schody zabiegowe i kręte, to obok konstrukcji jednobiegowej rodzaje schodów sklasyfikowane na podstawie ich kształtu w rzucie poziomym. Wybór odpowiedniego rodzaju schodów jest uzależniony głównie od warunków konkretnej przestrzeni – w niektórych domach zwyczajnie nie ma miejsca na to, aby zamontować proste schody na wymiar. Wtedy alternatywą okazują się konstrukcje zabiegowe lub kręte czy spiralne.

Zdecydowanie najbardziej popularny i najczęściej spotykany rodzaj konstrukcji w domach jednorodzinnych to drewniane schody zabiegowe. W przeciwieństwie do schodów prostych można je dostosować także do mniejszych przestrzeni, bo nie zajmują tak wiele miejsca. Schody zabiegowe tę oszczędność miejsca zawdzięczają kilku biegom, czyli zmianom kierunku schodów.

Schody na wymiar umożliwiają jak najlepsze dostosowanie konstrukcji do warunków w naszym domu. W związku z tym specjaliści, którzy zajmą się projektem i produkcją schodów mogą zaproponować rozmaite warianty konstrukcji zabiegowych. Najczęściej mamy do czynienia ze schodami dwubiegowymi, czyli złożonymi z dwóch biegów. W praktyce oznacza to, że podczas wchodzenia po schodach użytkownik raz zmienia kierunek, w którym się porusza. Drewniane schody zabiegowe mogą posiadać spocznik, czyli niewielki podest, który dzieli dwa biegi. Jeśli zdecydujemy się na schody zabiegowe bez takiego podestu, w jego miejsce pojawią się stopnie zabiegowe, czyli zwężające się, tak aby móc wykonać zakręt i połączyć dwa biegi konstrukcji. Schody na wymiar ze spocznikiem uważane są za bardziej wygodne i nieco prostsze w wykonaniu, co może się też przełożyć na ostateczną wycenę schodów.

Można jeszcze zdecydować się na schody kręte, które często są jedyną możliwą opcją na bardzo małych przestrzeniach. Jest to o tyle specyficzny rodzaj schodów na wymiar, że projektowany jest na rzucie poziomym w kształcie koła, a użytkownik porusza się po nich po okręgu. Stopnie są zwężane z jednej strony, mają kształt przypominający trójkąt lub wycinek koła. Schody kręte nie są polecane osobom, które mają problem z poruszaniem się, głównie ze względu na wąskie stopnie. Z tych samych powodów nie zaleca się schodów krętych w domach, w których są małe dzieci, które mogłyby się łatwo potknąć na niewielkich, stromych stopniach.

Tokarki