Wygodne schody w domu – jak powinny wyglądać

Data dodania: 24.11.2016


Jeśli decydujemy się na budowę domu piętrowego niezbędnym elementem wnętrza będą schody. Są one niezwykle ważne ze względów funkcjonalnych, bo umożliwiają przemieszczanie się między poziomami domu, ale odgrywają też istotną rolę, jeśli chodzi o wystrój wnętrza. Nie zmienia to jednak faktu, że taka konstrukcja musi być w pierwszej kolejności bezpieczna i stabilna. Oto jak powinny wyglądać wygodne schody w domu.

Dostosowane do wnętrza

Pierwszy krok do wygodnych schodów to odpowiedni projekt. Trudno spodziewać się, żeby konstrukcja była komfortowa w użytkowaniu, jeśli nie będzie stworzona specjalnie z myślą o konkretnym wnętrzu. Projekt schodów powinien wykonać architekt, który specjalizuje się właśnie w tego typu pracach. Jeśli w grę wchodzą schody na beton, muszą one być zawarte w projekcie architektonicznym domu, z uwagi na ich elementy konstrukcyjne. Natomiast w przypadku schodów samonośnych najczęściej planują je projektanci zatrudnieni w firmach, które zajmują się właśnie produkcją schodów na zamówienie.

Winter Holztechnik

Schody, żeby były wygodne, powinny być prawidłowo wpisane w przestrzeń. Klatka schodowa wewnątrz domu coraz częściej jest eksponowanym elementem pomieszczenia, jednak wszystko zależy od indywidualnego układu domu. Czasami rozmieszczenie ścian pozwala na montaż nowoczesnych schodów bez barierek, a w innym przypadku niezbędne będą odpowiednio dobrane balustrady.

Dobrane do lokatorów

Bardzo ważne jest też dostosowanie projektu do potrzeb mieszkańców. Na przykład jeśli chodzi o szerokość stopni – ich minimalne wymiary to 80 centymetrów. Jednak jest to optymalna szerokość dla jednej osoby, jeżeli więc zależy nam na wygodnym chodzeniu po schodach w sytuacji, w której będą się na nich mijały dwie osoby, stopnie muszą być odpowiednio szersze (od 100 centymetrów). Szerokość schodów wpływa też pośrednio na wysokość stopni i podstopnic.

Wykonane ze starannością

Wygodne schody to konstrukcja, która przez lata służy możliwie jak najmniej awaryjnie. Żeby tak się stało powinny one być wyprodukowane z odpowiednich materiałów i zamontowane przez specjalistów. Schody najczęściej wykonuje się z drewna, dlatego warto wybrać taki gatunek, który będzie odporny na różnego rodzaju zniszczenia.

Odpowiednie wykończenie

Wygodne schody to także bezpieczne schody, dlatego warto zrobić wszystko, żeby w jak największym stopniu zminimalizować ryzyko upadków. Szybkim sposobem jest sięgnięcie po specjalne nakładki antypoślizgowe na stopnie. Na dłuższą metę można też pomyśleć o wykończeniu schodów wykładziną, która dodatkowo wytłumi akustycznie całą konstrukcję.

Sprawdź ofertę producenta schodów w Szczecinie: wycenaschodow.pl